Výjezdní zasedání Asociace euroregionů České republiky ve Velichovkách přineslo nové impulzy pro přeshraniční spolupráci
Ve dnech 23.–24. ledna 2025 se v lázeňském městě Velichovky uskutečnilo výjezdní zasedání Asociace euroregionů České republiky (AEČR). Setkání, kterého se zúčastnili zástupci euroregionů, odborníci na přeshraniční spolupráci, zástupci Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), hejtmani Libereckého a Královéhradeckého kraje a další významní hosté, bylo zaměřeno na aktuální témata a výzvy spojené s přeshraniční spoluprací a budoucností kohezní politiky EU.
Klíčová témata zasedání
Úvodní část zasedání patřila přivítání účastníků a významných hostů, po němž následovala vystoupení zaměřená na program Interreg. Pan Martin Buršík z MMR představil aktuální situaci v programu Interreg a účastníci následně diskutovali podněty a připomínky k jeho dalšímu rozvoji.
Jedním z klíčových témat byla kohezní politika po roce 2027. Pan Pavel Branda informoval o aktuálních novinkách na úrovni Evropské unie, na kterého navázal pan Radim Sršeň, náměstek ministra pro místní rozvoj, s dalšími informacemi z oblasti územní dimenze politiky soudržnosti 2028+.
Paní Kateřina Matýšková z Euroregionu Pomoraví prezentovala výstupy z jednání Pracovní skupiny pro politiku soudržnosti po roce 2027. Významná část diskuse byla věnována pozici Asociace euroregionů a výměně informací se zástupcem Asociace krajů ČR, panem Zdeňkem Semorádem.
Dalšími důležitými body programu byly výstupy projektu na identifikaci administrativních a právních překážek v přeshraniční spolupráci, který představili Pavel Branda, Ondřej Havlíček a Hynek Böhm, a představení přeshraničního koordinačního místa v rámci iniciativy BRIDGEforEU.
Následovalo ze strany pana Jaroslava Štefka zhodnocení předsednictví Euroregionu Glacensis, které se zaměřilo ve svém půlročním předsednictví na téma voda a lázeňství. Euroregion Glacensis uspořádal na podzim dva velmi úspěšné webináře, kterých se zúčastnilo velké množství účastníků. Jeden webinář byl na téma Lázeňství v příhraničním prostoru a vzhledem k neočekávané povodňové situaci v září 2024 byl druhý webinář zaměřen na téma Povodně: prevence, ochrana a řešení následků.
Na ohlédnutí za předsednictvím Euroregionu Glacensis navázala paní Jana Smutná, která představila za Region Bílé Karpaty (RBK) nosné téma pro nadcházející období. Tímto tématem je „Využívání umělé inteligence ve veřejné správě a příhraničních regionech“. Díky spolupráci s Evropským centrem pro digitální inovace (EDIH CTU při ČVUT) by RBK rád uspořádal webináře se zaměřením na zavádění moderních technologií, sdílení dobré praxe a posilování přeshraniční spolupráce.
Volba nového předsedy AEČR
Jedním z důležitých bodů programu byla volba nového předsedy Asociace euroregionů ČR.
Pana Jana Birkeho, předsedu Euroregiou Glacensis, vystřídal na pozici předsedy AEČR pan Daniel Šulák, statutární zástupce Regionu Bílé Karpaty.
Předsednické období Euroregionu Glacensis, které bylo hodnoceno velmi pozitivně, symbolicky zakončilo slavnostní předání „štafetového kolíku“ zástupcům Regionu Bílé Karpaty, paní Janě Smutné a panu Tomáši Chmelovi, náměstkovi hejtmana Zlínského kraje.
Význam přeshraniční spolupráce
Výjezdní zasedání ve Velichovkách opět potvrdilo význam přeshraniční spolupráce jako klíčového nástroje pro rozvoj pohraničních oblastí. Díky projektům, jako je „Nastavení systému identifikace administrativních a právních překážek v rozvoji přeshraniční spolupráce“ a podpoře národních i evropských programů, mohou euroregiony dále rozvíjet inovativní přístupy ke zlepšení kvality života v příhraničních regionech.
Jana Smutná, ředitelka Regionu Bílé Karpaty